27 marca 2022 roku, Wojciech Ostrowski podczas XIV Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej TYGIEL 2022 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju” wygłosił prelekcję pod tytułem „Wpływ niemieckiej polityki energetycznej na kierunek rozwoju sektora energetycznego w Polsce”.
Wojtek, jak przystało na nowoczesnego energetyka, zagłębił się w plan transformacji energetycznej naszego zachodniego sąsiada. Plan ten zakłada stworzenie technologii, dzięki którym będzie możliwość zmiany gospodarki na przemysł niskoemisyjny oraz podjęcie daleko idących kroków w celu ograniczenia zanieczyszczenia środowiska podczas generacji energii w procesach energetycznych.
Energiewende to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces transformacji energetycznej gospodarki niemieckiej w kierunku niskoemisyjności lub zeroemisyjności energetycznej.
Niemcy już osiągają pewne sukcesy na tym polu – rozpoczęto proces wygaszania energetyki konwencjonalnej (do 2038 roku), a także założono cele w postaci wyłączenia wszystkich elektrowni jądrowych w całym kraju (w 2022 roku ma zostać wyłączona ostatnia elektrownia korzystająca z energii atomu).
Z pewnością plany te zostaną jeszcze skorygowane w związku z dynamiczną sytuacją energetyczną w Europie i na świecie, ale trzymamy kciuki za naszych zachodnich sąsiadów oraz za ich udaną transformację!
Liczymy również, że wzorem rządu niemieckiego, nasze władze podejmą odpowiednie kroki prowadzące do poprawienia aspektu ekologicznego naszego przemysłu oraz energetyki i stworzą własne “Energiewende”. Stworzenie takiego planu dla naszego kraju to jedyna możliwa droga do tego abyśmy, jako społeczeństwo, nie zostali w tyle za gospodarkami krajów, które wyznaczają światowe trendy. Będzie to proces niezwykle czasochłonny oraz wymagający ogromnych inwestycji, ale im szybciej Polsce uda się wypracować tak fundamentalną i niezmienną w czasie politykę, tym więcej pieniędzy i zdrowia uda się zaoszczędzić Polakom.