Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej zrzesza pasjonatów szeroko pojętej energetyki oraz nowoczesnych technologii inspirując ich do działania i poszerzania swoich horyzontów. Członkowie Koła dążą do zrewolucjonizowania przemysłu energetycznego w Polsce podejmując przy tym temat wyzwań związanych z transformacją energetyczną, ochroną środowiska oraz problemami współczesnej techniki. Zdobywają cenne doświadczenie m.in. prowadząc projekty naukowo-badawcze oraz biorąc udział w zawodach projektowych czy hackathonach.


Historia Koła sięga 3 listopada 1966, kiedy Koło rozpoczęło swoją działalność przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i od tego czasu nieprzerwanie promuje oraz popularyzuje praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat energetyki w Polsce i na świecie. Koło dzięki imponującej liczbie członków oraz kandydatów jest jedną z największych organizacji studenckich na Politechnice Warszawskiej. W rozwój Koła włączali się również kolejni Opiekunowie Koła, w tym w szczególności profesor Józef Portacha, profesor Wojciech Bujalski oraz obecny Opiekun – doktor Kamil Futyma.

Studenci zaangażowani w działalność Koła mogą rozwijać się w wielu dziedzinach, w szczególności w elektrotechnice, energetyce cieplnej, mechanice, elektronice a także doskonalą się w zarządzaniu projektami oraz ćwiczą umiejętności miękkie, co udowadniają posiadając na koncie wiele publikacji w czasopismach naukowych oraz branżowych.

Dzięki współpracy z wieloma firmami zewnętrznymi, a także z jednostkami wewnętrznymi Politechniki Warszawskiej, członkowie Koła mają możliwość zwiedzania obiektów energetycznych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, poznając praktyczne zasady działania oraz wykorzystania w praktyce technologii, o których uczą się na zajęciach na uczelni. Wiele z tych wyjazdów pozwoliło nam zaczerpnąć obszerną wiedzę na tematy takie jak fuzja termojądrowa, elektrownie jądrowe, jak i bardziej rozpowszechnione w polskich realiach elektrownie na biopaliwa czy farmy wiatrowe i słoneczne.

Nasi Członkowie są również odpowiedzialni za organizację serii otwartych spotkań (bardzo często dostępnych również w formie hybrydowej przez Internet) z ekspertami z branży energetycznej, a także z dziedzin ekonomii, prawa energetycznego czy dyplomacji. Wśród prelegentów mieliśmy okazję gościć m.in. reprezentację Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, a także Ambasadora Norwegii.

Naszą dumą jest także organizowana cyklicznie (czasowo przerwana przez pandemię) Ogólnopolska Konferencja Młodych Energetyków (w skrócie OKME). Zrzesza ona najambitniejszych studentów branży elektroenergetyki i energetyki cieplnej w jednym miejscu, gdzie mogą przedstawić swój punkt widzenia na kierunki rozwoju energetyki w Polsce w postaci prezentacji napisanych przez nich artykułów naukowych.

Staramy się zarazić innych naszą pasją do energetyki i ochrony środowiska. Edukujemy w obszarze zrównoważonej energetyki zarówno dorosłych jak i uczniów. Każdego roku uczestniczymy w piknikach naukowych takich jak Piknik Centrum Nauki Kopernik oraz targach kół naukowych prezentując nasze inicjatywy.

Warta wspomnienia jest również nasza inicjatywa Konkursu Wiedzy o Energetyce, czyli konkursu organizowanego w całości przez członków naszego Koła, w którym sprawdzamy wiedzę na tematy szeroko pojętej energetyki uczniów szkół ponadpodstawowych, w szczególności techników. Głównymi nagrodami w Konkursie są zapewnione miejsca (tzw. indeksy) na studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Merytoryczne wsparcie w konkursie zapewnia nasz Opiekun Koła oraz pozostali pracownicy wydziału.

Jako Koło Naukowe jesteśmy organizacją non-profit, skupiając się przede wszystkim na rozwoju naukowym studentów Politechniki Warszawskiej. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy z różnymi firmami na zasadzie wsparcia finansowego lub technicznego w naszych projektach, jak i ewentualnych szkoleń, poprowadzenia spotkania w ramach naszych serii „Porozmawiajmy o Energetyce”, lub możliwości zwiedzenia obiektów technicznych.

Więcej informacji na temat naszej działalności znajdziecie Państwo w zakładce Nasza działalność.

Koło promuje studencką działalność naukową na Politechnice Warszawskiej oraz wydziale MEiL między innymi przez aktywnie prowadzone strony na portalach społecznościowych.


Skład Zarządu Koła Naukowego Energetyków w kadencji 2023/2024

  • Hanna Sądej – Prezes Koła Naukowego Energetyków PW
  • Jan Paczucha – Członek Zarządu ds. promocji
  • Jakub Kapel – Członek Zarządu ds. personalnych
  • Jakub Jastrzębski – Członek Zarządu ds. projektów

Regulamin Koła Naukowego Energetyków

historia i archiwum KNE