Częścią działalności Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej jest organizacja oraz udział w wydarzeniach i wyjazdach branżowych. To one tworzą szansę, aby nasi członkowie poznali energetykę, o której uczą się na co dzień, w bardziej praktycznych warunkach.

Wydarzenia

Kongres Innowacjikongres organizowany przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska. W listopadzie 2021r., podczas V jego edycji, członkowie naszego Koła mieli zaszczyt, w ramach panelu „Energetycy under 30”, przygotować prezentacje na temat procesu rekrutacji z punktu widzenia młodych energetyków oraz przedstawić nasz najnowszy projekt – Energetyczna Mapa Polski. Przeprowadzili również drużynową grę (przygotowanie idealnego miksu energetycznego Polski) nawiązującą do tegorocznego hasła Kongresu – „Epokowa zmiana polskiej energetyki – rola innowacji”.

EMPower –  konferencja naukowa zorganizowana w grudniu 2021r. w ramach promocji medialnej projektu Energetyczna Mapa Polski dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi technologiami w energetyce oraz dostępnością danych na ich temat. Podczas konferencji wystąpiło wielu przedstawicieli szeroko pojętej branży energetycznej, którzy przedstawili swoje poglądy na temat obecnej sytuacji na rynku energetycznym, a także jak widzą przyszłość polskiego rynku energii, między innymi na podstawie dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040r.”.

OKME – cykliczne wydarzenie dające możliwość wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń przez najlepszych wśród wchodzących na rynek pracy studentów i absolwentów, wiążących swoją przyszłość z energetyką. Podczas konferencji prezentowane są artykuły naukowe.

KONIK targi Kół Naukowych funkcjonujących na Politechnice Warszawskiej. Umożliwiają nowym studentom poznanie ich działalności, a tym samym pozwalają znaleźć miejsce, w którym student jest w stanie zaspokoić swoje ambicje naukowe. KONIK to okazja do nawiązania współpracy, wymiany poglądów, a także dobrej zabawy.

Wyjazdy:

Wyjazd na farmę wiatrową – Dzięki firmom ONDE i Vestas mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie elementy związane z budową oraz funkcjonowaniem farmy wiatrowej. Widzieliśmy, w jaki sposób przechowywane są elementy turbiny, jakim sprzętem są podnoszone na odpowiednie wysokości oraz jak wygląda proces budowy całej konstrukcji. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób operuje się takim wiatrakiem dzięki obejrzeniu wnętrza jednego z nich oraz w jaki sposób prąd przez nie produkowany dołączany jest do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Relację z tego wyjazdu w postaci krótkiego filmiku można obejrzeć na stronie Promocja Koła i Wydziału

TEZE – wyjazd naukowo techniczny Technologie Energetyczne Zachodniej Europy, w ramach którego w 2017r. nasi członkowie mieli okazje odwiedzić zaporę wodną Kölnbrein Dam (Austria), fabrykę silników tłokowych GE Jenbacher (Austria), układ trójgeneracji na lotnisku Linate w Mediolanie (Włochy), centrum badawcze Cadarache (Francja), elektrownię jądrową Bugey (Francja) i Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN (Szwajcaria). Natomiast w 2018r. odwiedzili elektrownie w Schwarze Pumpe (Niemcy), spalarnię śmieci w Koninie i CCGT Płock. Podczas wyjazdów uczestnicy brali udział w wykładach, których celem było zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami używanymi w sektorze energetycznym Europy Zachodniej.

TERB – wyjazd naukowo techniczny Technologie Energetyczne Regionu Bałtyckiego 2019, na którym nasi członkowie mieli okazje odwiedzić placówki energetyczne w Niemczech ( Max Planck Institute Greifswald), Danii (Amagervaerket, Fynsvaerket), Szwecji (Karlshamn) i Polsce (LNG Terminal Świnoujście) oraz wziąć udział w konferencji naukowej. Wizyty w takich obiektach pomagają studentom zrozumieć sektor oraz skonfrontować zdobytą wiedzę z praktyką.

Debata na Ukrainie –  w 2019r. nasi przedstawiciele wzięli udział w konferencji PEMS’19  (Problems of Energy Management Systems), gdzie debatowali o wadach i zaletach implementacji OZE. Po udanej debacie nasza delegacja miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznej , małej siłowni wiatrowej oraz anten radiowych z widokiem na panoramę Kijowa z dachu Instytutu Racjonalnego Użytkowania i Zarządzania Energią.